Kekë me karota dhe arra
Kekë me karota dhe arra

Kekë me karota dhe arra

Kuzhint.com

Përbërsit:

5 vezë, 200 gr sheqer,

250gr karrota ne rende,

250gr arra te coptuara imet,

75gr mielle,

lekuren e grir te nje limoni,

nje lug e mesme me kanell,

nje luge e mesme me peciv,

nje maje e thikes me karafil,

nje maje e thikes me krip,

pestil te pjeshkes ose qfare e preferoni ju.

Pergaditja;

Se pari i rrahim me mikser pes te verdhat e vezeve me 200gr sheqe dhe lekuren e limonit deri sa te behet te dyfishohet masa, mandej ja qesim karroten dhe arrat dhe prap i rrahim pastaj perziejm miellin, nje lug te mesme peciv, kanell dhe nje maje te thikes karafil bashk e ja qet mases me veze dhe i perziem deri sa te bahet nje mas homogjene.

Ne anen tjeter i rrahim te bardhat e vezes me nje maje te thikes me krip me mikser deri sa te bahet shkum e trash pastaj ket shkum e perzin me brumin me te verdhat e vezeve dhe e ttani e perzien me tel kuzhine ngadal dhe kete mas e qesim ne tepsi te mesm dhe e pjekim per 50 minuta ne 150 grad.

Ne fund e ngroh nje luge te gjelles me pestil dhe pasi te pjeket torta e lyejm siper.

Shume e shishme, ju beft mire kush e pregadit!


Fjalet kyqe : embelsira  keke  karota  arra  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Paqe me mishe pule
Një dietë që shpejt djeg kalori
Ushqimet e pjekura shumë mund të sjellin kancerin