Kekë me fruta te thata
Kekë me fruta te thata

Kekë me fruta te thata

Kuzhint.com

Përbërësit:

1 gote sheqer,

1/5 gote vaj ose gjalpe,

1 luge kafeje sode buke,

200 gr kos, 3 vezë,

2-3 luge gjelle recel,

2 gota miell,

lejthia, rrushe te that zhele etj(sipas deshires).

Përgatitja:

Hidhni vezet dhe sheqerin bashke ne nje kupe dhe rrihini mire.

Me vone shtoni vajin, dhe kosin dhe perzijini mire.

Me pas hidhni mbi te miellin me ngadale duke e perzier me rrahesen ne menyre qe brumi te mos kokerrizohet.

Me pas i shtoni soden dhe lejthiat e coptuara, rrushe te that te zbutur zhele etj(sipas deshires).

Hidheni masen e formuar ne nje tepsi drejtkendeshe ose ne forme per kek te lyer me gjalp dhe e vendosim qe te piqet ne 180 grade C ne furren e ngrohur me pare per 60-70 minuta.

Pasi te jete pjekur nxirreni nga furri dhe lereni jashte te permbysur te djeresije.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  fruta  thata  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ja si t’i shpëtoni jetën dikujt që ka pësuar para-infarkt
biskota me arra
Schnetzel me qepe