Kekë me bruznica
Kekë me bruznica

Kekë me bruznica

Kuzhint.com

Perberesit:

275 gr çokolate,

300 gr Buter ose margarin,

1 Pako sheqer vanille,

300 gr sheqer,

1 prise krypë,

375 gr miellë,

1 pako bakin(peciv),

Levorja e dy portokajve,

80 ml Leng portokalli te marrur nga dy portokajt,

30 ml Vaj, 4 vezë,

150 gr bruznica.

PERGADITJA:

1. 75 gr cokolate e coptojme.

Vajin, sheqer vanillen, sheqerin dhe kripen e perzim me mikser deri sa masa te behet krem.

Ia shtojme vezet nje nga nje.

Miellin, bakini dhe levoren e grryer te portokajeve i perzim se bashku me lengun e portokallit dhe qesim te kremi nga vezet si dhe ne fund shtojme edhe bruznica te coptuar.

Marrim nje tepsi me permasa 12x30 cm e lyejme me vaj dhe e qesim tere masen.

Te pjeket per 80 minuta ne temperatur 175 Grad.

Te shikohet me piru nese torta eshte pjekur.

Largojme torten nga furra dhe e lem per 15 minuta te ftohet dhe pastaj e largojme nga tepsia.

Te qendroje ne frigorifer per 1 ore.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  bruznica  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mishe pule ne  shkopinj (shish qebap)
Pite e veqant e zbuluar
Konsumoni Oriz Gjatë Shtatzënisë, Ja Se Pse?