Kekë me banane
Kekë me banane

Kekë me banane

Kuzhint.com

Perbersit

100 gr gjalp apo margarin,

300 gr sheqer,

2 vezë, 500 gr miellë,

1 past plukur ( bakin ),

1 luge te vogel qaji bikarbonat,

1 luge qaji gjengjefil (gjumbir, ingäfera ),

2 luge qaji cimet (kanel),

2 banane (400gr),

1/2 dl kafe te ftoft,

Pergatitja

Kallepin per kek i cili duhet te jet per afersisht 1 1/2 liter e lyen me yndyr dhe e permillos.

Gjalpen apo margarinen mvaret nga ajo qka ju deshironi e tundni mire me mikser i shtoni sheqerin, pastaj i shtoni vezet nje nga nje.

Miellin e perzieni me bakin me bikarbonat me gjengjefil dhe kanelin ia shton mases.

bananet i shtyp mire dhe ne fund kafen ia shton mases.

E pjek embelsiren ne pjesen me te poshtme te furres per afersisht 1 ore.


Fjalet kyqe : embelsira  banane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Keksa me kokos dhe qokollad
Gurabija me krem limoni nga Kaltrina Berisha
Ëmbëlsirë e lehtë