Kekë me çokolladë nga Blerta Morina Gashi
Kekë me çokolladë nga Blerta Morina Gashi

Kekë me çokolladë nga Blerta Morina Gashi

Kuzhint.com

Perberesit :

3 Veze, 1gote e gjysem sheqer, 1 gote vaj, 1 gote Kose, 3 gota Mille, 1 pecive, ose 1 luge te mesme sode bukes, 1 gote kokos.

Gota te madhe e ujit.

Perbersi shtes:1 luge gjelle kakao.

Pregaditja:

Vezet i perziejm se bashku me sheqer bashk per 10 minuta pastaj ia shtojm edhe perbersit tjer duke i perzier gjithmon ngadal.

Marrim tepsin me forma per keke ku ajo lyhet me vaj pastaj qesim gjysmen e brumit ne tepsi.

Gjysmenn qe na ka mbet te brumit ia qesim edhe 1 luge te madhe kakao dhe tani e perzijm mire dhe e qesimsiper brumit qe e kemi qit me par dhe e pjekim ne 160 grade 40 minuta.

Si te pjeket meniher e hekim prej tepsise dhe ia qesim nje pecet te lagur me uje permbi duke e len per 10 minuta me pushu qe te ftohet pak.

Pasi te shohim qe eshteftohur ia qesim nji qokollade te shkrir ne avulle permbi dhe e dekorojm me kokos.

Gota te mdhaja

Pregaditja:Vezët i perziejm me sheqer bashk për 10 minuta nga pak.

Lyhet tepsia me vaj gjysa dhe 3/4 e brumit e qesim ne tepsi ndersa pjesen se mbetur të brumit ia shtojm edhe 1 luge te madhe me kakao dhe e perziejm mirë dhe ia qesim permbi brum qe e kemi qit me par ne tepsi.

E pjekim ne 160 grade për 40 minuta

Si te pjeket meniher e hekim prej tepsis dhe tani e mbulojm me nje pecet te lagur me uje për 10 minuta Ne fund ia qesim qokollade siper dhe kokos.


Fjalet kyqe : embelsira  keke  qokollade  blerta  morina  gashi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me qokollad dhe zhelatin
Kifle irlandeze me spinaqë
Revani me veze fshati dhe lenge portokalli