Kekë i shpejt me krem qershie
Kekë i shpejt me krem qershie

Kekë i shpejt me krem qershie

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

50 gr qokollad per gatim, 175 gr buter te bute, 1 pako sheqer vanille, Krip, 125 gr sheqer, 3 veze, 100 gr jogurt, 225 gr miell, 50 gr niseshte, 1 pako bakin, 500 gr Qershia kompot, 1 Tortenguss

Pregaditja e recetës :

Ne nje ene te madhe e qesim buterin, sheqer vanillen, kripen dhe sheqerin dhe i rrahim me mikser ku pastaj ia shtojme vezet nje nga njeduke i perzier vazhdimisht.

Ne kete mase shtojm edhe 100 gr jogurt dhe miellin e perzer me niseshten dhe bakinin i perzim.

Ia qesim qokolladen e coptuar.

Brumin e pregaditur e qesim nje nje tepsi te gjate 25 cm dhe e pjekim ne furre te nxeht ne temperatur 175 Grad dhe e lem qe te pjeket per 50 minuta.

Pasi te jet pjekur e nxerrim tepsin nga furra e largojme torten nga tepsia dhe e lem qe te ftohet.

Kremi siper,

Tortengusin e perziejm me pak sheqer dhe 1/4 l te lengut te kompotit nga qershijat e ziejm pastaj ia shtojme edhe qershijat e leme edhe pak te vloje dhe pastaj e largojm nga zjarri qe pak te ftohet dhe pastaj ia qesim kekut siper.

Kjo e bardha siper kekut eshte jogurt i gatshem dhe i rrahur njeher me piru ku edhe e dekoriojm si ne foto.


Fjalet kyqe : embelsira  krem  qershie  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

KREM HIDRATUES PËR FYTYRË DHE TRUP
Maskë për rritjen e flokëve
Ushqimet e preferuara ne stinen e dimrit