Kek me cokollate dhe me banane !!!
Kek me cokollate dhe me banane !!!

Kek me cokollate dhe me banane !!!

Kuzhint.com

Përbërësit per kekun:

50 gr gjalp,

1 Filxhan caji sheqer,

1/3 Filxhan caji qumesht,

1 e 1/3 Filxhan caji miellë qe fryhet vet (farina),

1/4 Filxhan caji kakao,

1 Luge te vogel kanelle,

1/2 Filxhan caji cokollate ne pika,

Përbërësit per siperfaqen :

200g ajke e embel,

3/4 Filxhan caji sheqer,

1 Luge te vogel kanelle,

3 Luge te vogla qumeshte,

Përgatitja:

Ne një tas hedhin gjalpin dhe e rrahim me sheqerin per 5 minuta pastaj hedhim vezen, bananet (qe i kemi bluar ne nje blender) hedhim qumeshtin pastaj avash-avash hedhim miellin, kakaon, kanellen dhe pikat e cokollates ku e trazojme mire brumin.

Lyejme nje tepesi me gjalp hedhim brumin brenda dhe e pjekim ne 180 grade per 45-50 minuta

Per siperfaqen:ne nje tas rrahim ajken me sheqerin hedhim dhe qumeshtin, dhe kanellen dhe e hedhim ne siperfaqe te kekut kur te jete ftohur pak.


Fjalet kyqe : embelsira  cokollate  banane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me çokolate,jogurt,ajke dhe kokos
Pallaqinka ne furrë
Pasta(makarona) me spinaqe të freskët dhe parmezan   nga TeGatuajm.