Kadaif turk
Kadaif turk

Kadaif turk

Kuzhint.com

Perberesit: 500 gr kadaif i gatshem 300 gr arra ose badem 250 gr margarine 100 gr rrush sipas deshires Perbersit per sherbetin: 1 liter uje 700 gr sheqer+1 sheqer vanilje Lengu i nje limoni Lengu i nje pertokalli 2 luge mjlate Pergaditja: Kadaifine dhe nje shtrese arrae mbeshtjellim ne rrolle si ne foto duke i reditur ne tepsi te luer me margariin dheduke i sterpikat me margarine te shkrire.

Pastaj tepsin e fusim ne furr te nxeht ne 160 grad deri sa te merr nje ngjyre te arte, sherbetin qe kemi zier me ujin dhe sheqerin zierje qe zgjat dikund 10 minuta prej montit te vlimit dhe qe i kemi shtuar lengun e limonit dhe portokallit dhe mjaltin.

Krejt sherbeti i kthehet kadaifit dhe lihet te ftohet. ju btft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  kadaif  turk  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Antipastë me djathë
Ilaç natyral kundër dhimbjes së dhëmbit
Qebapa bosnje