Gurabia  nga Milikija Musliu Sejdiu
Gurabia nga Milikija Musliu Sejdiu

Gurabia nga Milikija Musliu Sejdiu

Kuzhint.com

Perberesit:

100 gr miell(miell orizi),

200 gr miell integral,

75 gr sheqer i kafte (dietal),

1 sheqer vanile,

me maje te gishtave krip,

1 luge kanelle (cimet),

1 luge pluhur paste,

2 luge mjalte,

200 gr margarine,

4 luge uje,

Pergaditja:

Te gjithe perbersit e thate perzihen mire dhe pastaj shtohet uji, margarina e coptuar ne copa te vogla si dhe mjalti.

Te gjitha keto perzihen mire me dore derisa te shkrihet margarina dhe behet nje mase kompakte.

Pastaj ky brum lihet te qendroj per 30 minuta ne frigorifer dhe pastaj qitet ne tavolinene e permiellur dhe behet nje pete ne trashesi 5 milimetra dhe prehet me figura ose ne munges pritet siaps deshires dhe piqet ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje per disa minuta ne temperature 180 grade.

Ftohen dhe serviren me qaj ose kafe.

Perveq qe jane shume te shijshme jan edhe te dietale.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  gurabia  pergaditura  milikija  musliu  sejdiu  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gjevreke (Pereke) te mbushura
Torte me limon nga Lulja La
Celuliti, eliminojeni duke ngrënë nga një pjatë fruta çdo ditë