Gurabi te mbushura me arra dhe karrota
Gurabi te mbushura me arra dhe karrota

Gurabi te mbushura me arra dhe karrota

Kuzhint.com

Perbersit:

125 g gjalpi (në temperaturën e dhomës),

1 filxhan sheqer pluhur,

1 filxhan kos,

1 filxhan vaj,

2 pako e vaniljes,

1 pako pluhur pjekje,

4-5 gota miellë.

Për mbushjen:

2 karrota ne rende,

2 lugë sheqer,

1 filxhan arra ne copa te mesme jo te bluara,

1 lugë çaji kanellë,

Për sperkatje: pluhur sheqer

Përgatitja:

Miksojme karroten en rende dhe i hedhim ne nje tenxhere qe te zihen dhe ne anen tjeter coptojme arrat.

Ne anen tjeter pergadism brumin me miell, 1 veze, 1 filxhan sheqer pluhur, 1 filxhan vaj, vanile dhe 1 pako peciv.

Pasi ta kemi gatuar brumin e leme te pushoje me nje ane per 15 min.

E marrim brumin e rrafshojme em pic dhe e presim me ane te nje forme te rrumbullaket dhe i lyejm me gjalpe duke i mbushur karrota te perziera me arra dhe i palosim njelloje sikur se ne foto.

Keshtu vazhdojme em te gjitha deri sa brumi te perfundoj i rendisim ne nje tepsi te lyer me gjale dhe i lyejm siper gurabit dhe i fusim ne furre ne temperatur180 grade dhe pasi te piqen i largojme i sperkasim em sheqer pluhur.

Ju bëftë mirë


Fjalet kyqe : brumera  gurabi  mbushura  arra  karrota  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Salce me domate dhe ullinje
Mufins me miellë misri nga tegatuajm
Kek i shpejt me kakao