Gullashë  i shpejt
Gullashë i shpejt

Gullashë i shpejt

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

500 g mishe, vaj, 1 qepë, 1 lugë çaji piper i kuq, 1 lugë çaji mielle, 2 gota me uje, kripë , 2 thelbi të hudhërs, 1 spec turshi (te fresket ), 1 kanaqe te vogël me bizele

Pregaditja e recetës :

Ne fillim lahet mishi dhe pastaj e prejm në kube apo shirita

Në zjarre vendosim një tenxhere me vaj dhe aty i qesim qepët e copëtuar pastaj ia shtoni edhe mishin dhe i lem të fergohen duke i perzier her pas here.

Pastaj shtojm një specte kuqe dhe mielle i perziejm dhe ne fund ia qesim edhe ujin

I qesim dhe kripë, hudhërte grimcuar dhe e lem qe te ziej deri sa te zihet mire mishi .

Pastaj pak para se te sherbeni e perzieni dhe shtoni piperin e kuqe dhe bizelet në qoftë se ju keni edhe perime të freskëta mund ti qitni në vend të perimev të konservuara dhe vazhdoni qe ta zieni edhe per 15 min.


Fjalet kyqe : gjellera  gullashe  shpejt  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sanduiç me krem salmoni dhe krem spinaqi
Torte me krem qershie
Qofte të vogla me arra dhe mish të grirë