Gjyveqë me vezë
Gjyveqë me vezë

Gjyveqë me vezë

Kuzhint.com

Përbërësit:

500gr speca,

500gr domate,

1/2 doreza presh,

3 kokrra vezë,

1 kokerr qepë,

1/2 luge ereza te perziera,

vaj, kripë,

piper i zi.

Përgatitja:

E grijme qepen dhe e skuqin ne vaj, preshin e presim ne rrathe te holle dhe e shtojme ne tigan, pasi te zbutet qepa.

Specat i presim ne cope dhe i shtojme ne tiganin me zjarr, i grijme domatet dhe i shtojme ne tigan hedhim kripe dhe piper te zi.

Ne ene te thelle i thyejme vezet shtojme ereza te perziera dhe i rrahim me tel kuzhine.

Vezet e rrahura grimsojm dhe i hedhim ne tigan dhe e perziejm me masen.

Gjyveqin me veze e veme ne pjaten per servirje e zbukurojme me disa qepe te prera ne rrathe ose me diqka tjeter sipas shijes tuaj.

Shpërndaje nese te ka pelqyer kjo ide gatimi


Fjalet kyqe : gjellera  gjyveq  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca lule ose somborka turshi
Mishë pule me rizoto dhe brokoli
   Siç duket, vezët mund edhe të "ç’zihen"