Gjelle me thjerreza dhe perime
Gjelle me thjerreza dhe perime

Gjelle me thjerreza dhe perime

Kuzhint.com

Perberesit per 8 porciona:

2 Luge gjelle vajNje qepe e vogel e prere ne katrorNje spec i kuqe i prere ne katrorNje karrote e prere ne katrorGjysem patellxhani te zi i prere ne katror2 Thelpi hudhre te prera imet4 Luge qaji piper i kuqe500 gr Thjerreza te kuqe3 Domate te prera ne katrorNje luge gjelle salce djegse (e gatshme)Nje spec i kuq i vogel djegesNje gjethe dafine2 Liter lengu supe me shije perimeKrip, piper

Pergaditja:

Hedhim vajin ne tigan e lem mbi zjarre te nxehet pastaj i hedhim qepen, specat dhe karrotat dhe e lem 8 minuta deri sa te zbuten qepet.

Ia shtojme edhe patellxhanin, hudhren dhe piperin e kuqe pluhur. Mbas 1 minuti i shtojme perberesit e tjere : thjerrezat, domatet, salcen, gjethen dafine dhe lengun e supes.

I hedhim krip e piper dhe e lem 45 minuta mbi zjarre qe te zihet. Para servimit duhet ta largonin gjethen dafine. Te servohet ne pjate duke i hedhur sipas ca djathe kaqkavall te grryer.

Sipas deshires mundeni siper tia hedhni edhe nje luge gjelle schmand.

Gjelle e gatuar nga TeGatuajm.


Fjalet kyqe : gjellera  gjelle  thjerreza  perime  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

BALLKAN EMBELSIR
Pogaçe ne form te lules
Mask kunder akneve ne kushte shtepie