Gjelle me mish te bluar , fasule te kuqe dhe spec djeges
Gjelle me mish te bluar , fasule te kuqe dhe spec djeges

Gjelle me mish te bluar , fasule te kuqe dhe spec djeges

Kuzhint.com

Perberesit per 6 porcione: 1 Spec djeges 1 Prise piper i kuqe djeges 1 Prise piper i kuq 400 gr Mishe i bluar 1 Kanaqe fasule te kuqe 1 Kanaqe miser 2 Speca te kuq 1 Prise krip dhe piper 1 Kanaqe domate pa levore 2 Luge gjelle sheqer 1 Prise sheqer 1 Qepe e madhe 4 Luge gjelle vaj ulliri Pergaditja: 1.

Qepen e presim ne katrore dhe e fergojme ne tigan te madhe me 4 luge gjelle vaje ulliri.

Pastaj ia shtojme mishin dhe e fergojme/ziejme. 2.

Pastaj specat e kuq i presim ne katrore dhe i hedhim ne tigan. 3.

I hedhim krip, piper, dy luge gjelle sheqer, specin e kuq, piperin e kuq djeges dhe piperin e kuq jo djeges e perzim masen mire dhe ia shtojme 200 ml uje (ne receten eshte e shenuar vere e kuqe po ne po e zevendsojme me uje ose nese doni edhe me leng supe). 4.

Kur te jene zbutur specat i hedhim ne tigan fasulet e kuqe, domatet dhe misrin.

E lem gjellen te zihet edhe pak.

Ne fund e provojme edhe njeher per krip. (Per mishin shikojeni ju vet kur ta gatuni a eshte pjekur tamam a jo pastaj ia shtoni perberesit e tjera) Te servohet ne pjate me pilaf. Burimi: http://www. gutekueche. at/ Perkthimin e ka bere >>http://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : gjellera  gjelle  mish  bluar  fasule  kuqe  spec  djeges  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaçe alla bosnje me djathë feta
Torte me puding
Biskota me krem limoni