Fileto pule me sos beshamel
Fileto pule me sos beshamel

Fileto pule me sos beshamel

Kuzhint.com

Perbersit per 6 persona

1 kg gjoks pule

500 ml ajke

500 gr perime ( brokoli, lulelaker, karrot, bizele)

ERZA TE PERZIERA

biber te zi

Pergaditja: Ne filim presim gjoksin e pules ne fileto dhe e marinojme me vaj ulliri dhe erza te perziera dhe magdanoz, e leme te pushoje per gjysem ore.

Ne anen tjeter perimet e pastruar i ziejm me avul per 30 min me pak krip.

Pastaj marrim mishin e fergojme ne tigan me vaj dhe skuqim mire duke rrotulluar anet qe te mos digjet, pasi te perfundojm me mishin i hedhim kepurdhat i fergojme dhe ne te hedhim ajken e njelmet dhe e perziejm vazhdimisht deri sa te trashet.

E largojme nga zjarri dhe e servojme sipas deshires.

Kjo pjate mund te sherbehet edhe me pilaf.


Fjalet kyqe : receta  huaja  fileto  beshamel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krepa në formë të kroisantit
Tatli me susam
Mishe pule ne  shkopinj (shish qebap)