Fileto  pule me perime dhe patate te ferguara(pomfrit) nga tegatuajm
Fileto pule me perime dhe patate te ferguara(pomfrit) nga tegatuajm

Fileto pule me perime dhe patate te ferguara(pomfrit) nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perbersit per 4-6 persona

1 kg gjoks pule

500 ml ajke

500 gr perime ( brokoli, lulelaker, karrot, bizele)

erez te perziera (veget)

Vaj per fergim

Magdanoz, kripbiber te zi,

Kepurdha

Patate te ferguara(pomfrit) me par

Pergaditja:

Ne filim presim gjoksin e pules ne fileto dhe e marinojme me vaj ulliri dhe erza te perziera dhe magdanoz, e leme te pushoje per gjysem ore

Ne anen tjeter perimet e pastruar i ziejm me avul per 30 min me pak krip

Pastaj marrim mishin e fergojme ne tigan me vaj dhe skuqim mire duke rrotulluar anet qe te mos digjet, pasi te perfundojm me mishin i hedhim kepurdhat i fergojme dhe ne te hedhim ajken e njelmet dhe e perziejm vazhdimisht deri sa te trashet

E largojme nga zjarri dhe e servojme sipas deshires ose si ne foto

Kjo pjate mund te sherbehet edhe me pilaf


Fjalet kyqe : gjellera  fileto  pule  perime  patate  ferguara  pomfrit  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

  Torte Marmor
Amareta me marmeladë molle nga Vuvuzel Vuvuzel
Torte me rrushe