Fileto (gjoks) pule me oriz dhe spinaqe nga tegatuajm
Fileto (gjoks) pule me oriz dhe spinaqe nga tegatuajm

Fileto (gjoks) pule me oriz dhe spinaqe nga tegatuajm

Kuzhint.com

Receta per--- Fileto (gjoks) pule me oriz dhe spinaqe eshte e pergaditur nga tegatuajm. com

Përbërësit

  • 1 filgjan çaji vaj ulliri
  • 300gr fileto pule, ose 2 copa
  • 100gr spinaq te ziera me pare ne avulle ose te ferguar ne tigan
  • 1 filgjan oriz,
  • 2 1/4 gota supe pule e vlojm
  • melmesa(erza) dhe krype

Pergaditja;

Ne fillim e vlojm supen e pulesdhe bejme fergimin e spinaqit

Në një tigan me vaj te ngroht ne temperatur te mesme vendosim mishin e pulës te marinuar me melmesa dhe e kaverdisim nga çdo anë duke e perzier herë pas here, për disa minuta derisa fergohet mire.

Ne nje tengjere bejm kaverdisjen e orizit me pak vaj dhe gjalpe te perzier per 6 minuta dhe me pas ia shtojm supen e pules qe e kemi vlu me heret dhe e lem te ziej e mbuluar, për disa minuta duke e kontrollu her pas here.

Marrim nje pjate dhe e servojm mishin e pules me oriz dhe spinaqin e ferguar me pare si ne foto .

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  fileto  gjoks  pule  oriz  spinaqe  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Petulla me banane
Torte me kafe dhe kompot nga mango
Torte e shpejt  me puding nga tegatuajm.com