Embelsire me lajthia dhe ajk
Embelsire me lajthia dhe ajk

Embelsire me lajthia dhe ajk

Kuzhint.com

Perberesit: 150gr Gjalp 200 gr Sheqer 0. 04 gr Krip 4 Veze 200 gr Lajthia te bluara 100 gr Cokolate e grryer 200 gr Miell Nje pako pecive 3 Luge gjelle uje 100 gr Lajthia per dekor 150 gr Cokolate + 30ml Ajke 100 gr Ajke 12 Cope lajthia Pergaditja: 1.

Gjalpin me sheqerin dhe kripen i rrahim me mikser pastaj nje nga nje ia shtojme vezet.

Perzim lajthiat e bluara me cokolaten, miellin, peciven dhe s'bashku me 3 luge gjelle uje i hedhim te masa me gjalpin.

E perzim mire brumin pastaj e derdhim te tepsi (26 cm) te lyer me vaj e rrafshojme mire dhe e vendosim ne furre te pjeket ne temperatur 180 Grad 50 minuta.

Pasi te pjeket e largojme nga furra dhe e lem te ftohet mire. 2.

Ne nje tenxhere te vogel hedhim 30 ml ajke dhe cokolate dhe e shkrim mbi zjarre ne temperatur te ulet pastaj e largojme nga zjarri e lem pak te ftohet dhe ia hedhim tortes siper.

Marrim lajthia e coptuara i shperndajme ne siperfaqe te tortes dhe pasi te jete ftohur mire cokolata e dekorojme me ajken e rrahur dhe lajthiat. Burimi: http://kochen. bildderfrau. de/ Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm. https://www. facebook. com/pages/Te-gatuajm/1398446683727974?ref=hl


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  lajthia  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe  lule me mak dhe susam
  Lakror me miell misri
Dieta me 3 molla ne dite