Embelsir me forme shalqini  nga Suada Alili Deari
Embelsir me forme shalqini nga Suada Alili Deari

Embelsir me forme shalqini nga Suada Alili Deari

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

500 gram biskota te bluara, 300 gram sheqer, 1 gote uje, 200 gram arra te bluara, 125 gram margarin, 1 portokalle i vogel

Pregaditja e recetës :

Vlohet sherbeti nga sheqeri uji dhe margarina shtohen biskotat dhe arat e bluara hidhen lengu dhe levorja e portokallit dhe masa perzihet mire gjersa te behet e njellojte.

Brumi ndahet ne dy pjes njeres pjes i shtohet ngjyr e kuqe pasticerie kurse tjetres ngjyr e gjelbert formohen 10-12 topa te kuq dhe po aq te gjelber.

Topi gjelber hapet aq sa te mund te mbeshtillet topi kuq dhe te mbyllet nga te gjitha anet.

Topthat e formuar futen ne frigorifer ne ngrirje te thelle.

Para se te sherbehen priten ne 8 pjes te barabarta.

Farat behen duke i pikeluar me cokollad te shkrire


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  forme  shalqini  suada  alili  deari  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mantija me spinaq
Brownie me çokolate te bardhe dhe te zeze
Sheqerpare me festek