Cheesecake me qokolad
Cheesecake me qokolad

Cheesecake me qokolad

Kuzhint.com

Përbërësit:

Brumi-baza:

 • 150gr miell
 • 50gr kakao
 • 100gr sheqer
 • 100ml ujë të vakët
 • 60ml vaj misri
 • pako pluhur për pjekje
 • Pak kripë

Kremi:

 • 4 vezë
 • 500gr djath krem
 • 150gr sheqer
 • 2 pako sheqer vanilje
 • Qokolad

Përgatitja:

Në një enë përziejm miellin, pluhurin për pjekje, kakaon dhe sheqerin.

Në enë tjetër përziejmë ujin me vaj.

Shtojmë pjesën e lëngëshme mbi miell dhe I përziejm mire.

Masa e fituar vendoset ne tepsi dhe piqet ne 200 C.

Ndërkohë tundim pak vezët me sheqer dhe ia shtojmë djathin.

Masën e fituar nga vezët pas 10min pjekje të pjësës së pare ia shtojmë përmbi dhe vazhdon të piqen edhe 15-20 min tjera duke ulur temperaturën në 180 C.

Në fund pasi ëmbëlsira të piqet dhe ftohet e lyejmë përmbi me qokolad të cilën e shkriejmë pak në mënyrë që ta lyejm më lehtë dhe e dekorojm me grimca te dy llojeve te qokollades.


Fjalet kyqe : embelsira  cheesecake  qokolad  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me kakao dhe kokos
Ajvar (salcë me speca dhe patëllxhan të pjekur)
Tullumba