Bureke  me pete te gatshme
Bureke me pete te gatshme

Bureke me pete te gatshme

Kuzhint.com

Perbersit:

  • Pete te gatshme
  • Gjalpe ose vaj ulliri 1 filxhan çaj
  • 1 shishe te vogel uje te tharte (gaziruar)
  • ujë me akulle si ne foto

Për mbushjen:

  • 400 gr. djathë feta te përzierje gjizë ose mishe te bluar sipas shijes qe keni e perzieni me piper te zi
  • te verdhen e vezes per lyerje siper

PËRGATITJA :

PËRGATITJA :

Ne fillim përziejm gjalpin ose vaji me ujin me gaze. dhe me kete përzierje aplikojm në mes te petave duke i rendit siper njera tjetres nga 2 si dhe mbi përsëri e lyejm

Peten e prejm 4 pjesë të barabarta trekëndësh, pastaj në 8 pjesë të barabarta Gjithsej do të ketni 12 copë trekëndësha.

Secila pjesë e mbushim me djathë ose një lugë mishit te grire dhe vazhdojm mbështjellëjen si ne foto deri sa peta është përfunduar e tera.

Marrim një tas të madh me ujë me akulle dhe bureqkat i vendosim aty per 2 min.

Pastaj ia shtrydhim ujin e tepërt dhe i renditim në tabaka si ne foto i mbulojm me kapak dhe i vendosim ne ngrirje ne frigorifer qe mos te na prishen.

Pasi te jen ngrirë merren nga frigoriferi dhe tani i renditim ne tepsi si ne foto i lyejm siper me te verdhen e ves dhe i pjekim në 175 C për rreth 45-50 minuta.

Piqem deri te marrin nje ngjyre te mirë si ne foto.

Shërbehente nxehta. /lezzetlisanatlar. blogspot/


Fjalet kyqe : brumera  bureke  pete  gatsheme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Harroni ku i keni lënë gjërat? Ja si shpjegohet kjo!!!
Speca gogozhare me hudhra
Biskota me kakao dhe kokos