Bukë vieneze me çokollatë
Bukë vieneze me çokollatë

Bukë vieneze me çokollatë

Kuzhint.com

Përbërësit:

150ml qumësht,

lugë çaji gjalpë,

1 lugë gjelle e madhe e sheqer vanilje (ose 1 qese),

1 qese maja baker,

çokollatë 150g,

Pergaditja:

Ne nje ene te thelle sitim mielllin dhe en te hedhim kripen sheqerin, vanijen dhe majan, vokim qumeshtin dhe e ulim brumin e leme te pushoj 30 min dhe pastaj e marrim e bejme nje vrim ne mes dhe e coptojme cokoaden dhe e lidhim me brumin njelloj sikurse ne foto pastaj bejme kuleq i leme edhe 30 min te pushojne i presim me thike si ne foto dhe i pjekim per 40 min ne 170 grad.


Fjalet kyqe : brumera  bukevjenez  qokollate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir me forme shalqini  nga Suada Alili Deari
Nje mask per rritjen e flokve
Oriz me pulë në tavë