Brownie me kremë karamel
Brownie me kremë karamel

Brownie me kremë karamel

Kuzhint.com

Perberesit per nje tepsi 23×23 cm:

-162 gr Cokolate,

-162 gr Gjalp(buter),

-130 gr Sheqer ngjyre kafe,

-4 vezë,

-81 gr Miellë,

-1 prise kripë,

-1 prise sheqer vanille,

-150-200 gr Krem karameli,

-100 gr Lajthia te coptuara.

Pergaditja:

Furren e nxehim ne 165 Grad.

Cokolaten e shkrim s`bashku me gjalpin.

Vezet me sheqerin i rrahim me mikser.

Pastaj ia shtojme cokolaten e shkrire me gjalpin si dhe miellin, kripen dhe vanillen.

E perzime masen mire dhe e derdhim ne tepsi te lyer me vaj.

E vendosim ne furre te pjeket per 10-12 minuta pastaj e largojme nga furra dhe e lem te ftohet mire.

Krem karamelin e nxehim pak deri sa te behet pak e lengshme pastaj me kujdes e hedhim siper tortes si dhe e sperkasim tere torten me lajthiat e coptuara.


Fjalet kyqe : embelsira  brownie  krem  karamel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mrekullit e manaferrave
Çaji pije e mirë për shëndetit ton
Veze te ferguara me domate dhe djathe