Biskota me forme te kafes turke nga Blerta Morina Gashi
Biskota me forme te kafes turke nga Blerta Morina Gashi

Biskota me forme te kafes turke nga Blerta Morina Gashi

Kuzhint.com

Perberesit: 230 gr miellë, 120 gr sheqer, 160 gr margarin, 1 luge neskafe, 2 luge te vogla kafe te lengshme turke.

Pergatitja:Ne nje ene rrahim mirë gjalpin me sheqer derisa te shtohet vellimi, tretim neskafen ne kafen e lengshme dhe e shtojme tek gjalpin me sheqer, hedhim miellin dhe bejm nje brum homogjene te cilin e leme jo me pak se 2 ore ne frigorifer, me pas marrim brumin dhe formojme topa si arra qe u japim formen e vezave dhe I vem ne tepsi te shtruar me leter furre dhe me pase e leme edhe 10 minuta te tjera keshtu te gatuara ne frigorifer ngjerrim tepsin prej frigoriferit dhe I presim me thike ne mes dhepastaj i pjekim ne 200 grade deri sa te marrin ngjyren e deshiruar(skuqen)

Per me shume detaje shikone foton;


Fjalet kyqe : keshilla  biskota  forme  kafes  turke  blerta  morina  gashi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mish viçi në rullet
Torte me çokolladë
Biskota 2 ngjyrershe