Biskota me form iriqi per femij
Biskota me form iriqi per femij

Biskota me form iriqi per femij

Kuzhint.com

Përbërësit

300 gr miellë,

1 kokërr vezë,

150 g gjalpë,

100 g sheqer pluhur,

100 g çokollatë e errët,

3 lugë vaj ose gjalpë,

50 g kokos.

Përgatitje:

Ne nje en qesim miellin dhe pastaj i qesim vezët, sheqerin dhe gjalpin duke e perzier me duar qe te perfitojm nje brumë.

Pasi te përfundojm brumin e lënë në frigorifer për disa orë.

Pastaj nga brumi bejm forma në topa sa nje arre të mesme dhe pastaj ia japim formën e një iriqi.

Sytë ia shtypim me një kruese dhëmbësh dhe i vendosim në një tepsi me leter per pjekje dhe piqen në furrë te nxeht në 200 gradë per 15 minuta.

Përzierje vajin me çokollatë dhe e shkrihet ne avull pasta biskotat i lyejm si ne foto qe te merr formen e iriqit duke lënë kokën e paprekur.

Pastaj i rrotullojm me kokos dhe me çokollatë ia formojm sytë dhe gojen me ndihmën e nje shiringe.

Nga;malikuhar.


Fjalet kyqe : brumera  biskota  form  iriqi  femij  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sodanik
Torte me puding
Si i ta shëroni fytin nga pezmatimet