Biskota me form iriqi per femij
Biskota me form iriqi per femij

Biskota me form iriqi per femij

Kuzhint.com

Përbërësit 300 gr miell 1 vezë 150 g gjalpë 100 g sheqer pluhur 100 g çokollatë e errët 3 lugë vaj 50 g kokos Përgatitje Ne nje en qesim miellin dhe pastaj i qesim vezët, sheqerin dhe gjalpin duke e perzier me duar qe te perfitojm nje brumë. Pasi te përfundojm brumin e lënë në frigorifer për disa orë. Pastaj nga brumi bejm forma në topa sa nje arre të mesme dhe pastaj ia japim formën e një iriqi. Sytë ia shtypim me një kruese dhëmbësh dhe i vendosim në një tepsi me leter per pjekje dhe piqen në furrë te nxeht në 200 gradë per 15 minuta. Përzierje vajin me çokollatë dhe e shkrihet ne avull pasta biskotat i lyejm si ne foto qe te merr formen e iriqit duke lënë kokën e paprekur. Pastaj i rrotullojm me kokos dhe me çokollatë ia formojm sytë dhe gojen me ndihmën e nje shiringe. Nga;malikuhar. com


Fjalet kyqe : brumera  biskota  form  iriqi  femij  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krofne të mbushura me puding
Bollguri zvogëlon kolesterolin, zgjon epshin!
Kekë me molle nga Lulja La