Biskota form guace nga tegatuajm
Biskota form guace nga tegatuajm

Biskota form guace nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërësit për 18-20 copa:

2 Vezë, 1 e verdhë veze, 120 Miellë, 100 Gr sheqer, 100 gr gjalpë të kripur, gjysmë -pako pluhur per pjekje, levorja e një limoni.

Përgatitja:

Ne nje ene perziejm dy vezë të tëra dhe te verdhën e nje veze me sheqer dhe me levoren e nje limoni. pastaj shtojm peciven dhe miellin dhe i perziejm.

Shkrihet gjalpë ne temperatur te ulte dhe pastaj ia shtojm te masa dhe e përziejm mirë.

E vendosim ne frigorifet per të paktën 2 orë une keto i gam gatuar menjeher pa i futur ne ftohse

Pastaj marrim nje tepsi me forma i lyejm me gjalp dhe ne to e qesim masen e pregaditur me pare dhe i pjekim për 13 minuta në furrë te parangrohur në 190 grad C.


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  form  guace  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Salat me kuskus dhe salce jogurti
Si ta karamelizojme sheqerin per 5 minuta pa u ngjitur
Mozzarella me domate dhe spec djegës