Biskota dhe djathë
Biskota dhe djathë

Biskota dhe djathë

Kuzhint.com

Perbersit; 1 filgjan te neskafes me miell 1 gota uje 2 vez 6 luge djath 1-2 lug vaj ulliri pak krip 1 peciv(pluhur per pjekje) disa ullinj Pregaditja; Në mbrëmje e gatuan një filxhan miell me tre gota e ujit.

I le vlojn për disa minuta, e perzer me lug dhe brumin e fituar e largojm nga zjarri kështu te qendroj deri në mëngjes. Gjysma punës e bërë gati per mengjes Në mëngjes ne ene me masen e brumit i perziej 2 vezë, gjashtë lug te mesme me djathë, një lugë gjelle ose dy me vaj ulliri, kripë pak, dhe një pluhur per pjekje. dhe i perziej te gjitha se bashku. Masen e pregaditur e qesim ne tepsin për muffins te lyera me gjalp dhe. në fund siper çdo mufins i vendosim nga një kokerr te ullirit. Pasi te kemi perfundu me mbushen e vendosim ne furre per tu pjekur në 200 grad ku pastaj do të përpiqen për të ia ulur temperaturënne 150 grad derisa te marrin nje ngjyrë te arte. Nga;http://hronokuhinja. rs/


Fjalet kyqe : brumera  biskota  djathe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me petë te gatëshme dhe bruznica
Torte me qershi
Byrek i embel me qumesht