Biftek me pilaf dhe sos  nga tegatuajm.com
Biftek me pilaf dhe sos nga tegatuajm.com

Biftek me pilaf dhe sos nga tegatuajm.com

Kuzhint.com

Perberesit:

  • 200 gr oriz
  • 7 copa biftek (copa 100-150 gr)
  • Krip, piper i kuq dhe i zi
  • pak gjalp
  • 2-3 dege magdanozi
  • 300 gr Kepurdha
  • 4 Luge gjelle vaj
  • 250 gr Ajke
  • 2 speca te kuqe

Pergaditja:

Orizin e pastrojmee kaverdisim me vaj dhe gjalp njher pastaj e ziejm me uje te kriposur deri sa te shtjerroj dhe e lem menjan.

Marrim nje fertere dhe ne te qeaim vaj dhe gjalpe e nxehim pak dhe ne te vendosim biftekun duke e gatu ngadal,

I hedhim pastaj siper krip erza te perziera dhe piper te kuq dhe i te zi.

Magdanozin e pastrojme dhe e presim imet dhe e hedhim te mishi dhe e perzim me kujdes.

Kepurdhat i pastrojme dhe i fergojme ne tigan me vaj per 5 minuta. pastaj ia hedhim edhe ajken.

E lem te zihet per 3-4 minuta pastaj i hedhim krip e piper.

renditja ne pjat;

Ne nje pjate vendosim se pari pilafin ne nje form si kjo ne foto ose si te deshironi ju pastaj vendosim biftek-un dhe ne fund afer ia hedhim edhe sosin me kepurdha si dhe speca te kuq per dekorim.

Ju beft mire!

Receta nga>>> http://tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : gjellera  biftek  pilaf  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

TESPISHTE
Embelsir e shpejt me sherbet
Ilaqë natyral kunder kollitjes tek femijet dhe te rriturit