Bakllavë me arra dhe biskota
Bakllavë me arra dhe biskota

Bakllavë me arra dhe biskota

Kuzhint.com

1 Gote te ujit vaj,

1 Gote te ujit kos, 5 vezë,

1 Luge te mesme sheqer,

1 Luge te mesme krypë,

1 luge te mesme peciv,

Miell sipas nevojes.

400 gr arra, 200 gr bsikota te grimcuara,

300 gr gjalpë.

Nisheste sipas nevojes.

Sherbeti: 4 Gota qajit sheqer 3 uje

Pergaditja:

Ne filim e pergadisim brumin dhe e ndajm ne kuleq pastaj i grimcojme arrat se bashku me biskota dhe e shkrijme gjalpen.

Marrim pet i hollojme me nisheste deri sa te mos krisen dhe i bejme nga 3 pete bashkarisht i hollojme pasi te arrim masene deshiruar i sperkasim em gjape dhe hedhim nga masa per mbushje e rrotulllojme me nje otlogi te holle dhe e rrudhim ne tu anet pastaj e largojme nga hotllogia e vendosim ne tepsin e lyer me gjalp.

Keshtu vazhdojme deri sa masa te perfundoj, ne funde margarinen e mbetur ia hedhim siper dhe e nxehim furren ne maximum e fusim baklavan dhe e ulim temperaturen ne 150 grad.

Pasi te piqet e leme te ftohet dhe e pergadisim sherbetin dhe ashtu te nxeht ia hedhim siper bakllavas se ftohur dhe e mbuojme me leter alumini.

Gatuar nga tegatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  bakllava  arra  biskota  form  rolad  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Këshilla për funksionimin e mirë të zorrës së hollë
Pastroni në mënyrë natyrale me limon
Fërgesë me domate dhe speca