Bakllavë e pergaditur nga ne
Bakllavë e pergaditur nga ne

Bakllavë e pergaditur nga ne

Kuzhint.com

Perbersit:

8 veze te plota,

1 got te ujit vaj1 got te ujit kos1 gote qumeshtpak krippak sheqer,

Miell sipas nevojes,

nisheste dhe nje pako grize gruri per ti tallu petat.

Per mbushjen e petave:

500 gram arra te coptuara mundeni edhe rrushe te bardhe te terur.

Per lyrje: 2-3 margarina.

2 kg sheqer,

1. 5 l uj dhe 1/2 limonit

Pergaditja:

Në një enë i perziejm te gjitha përbersit e mesiperm mire pastaj gradualisht shtojm miellin deri sa te fitojm nje mas homogjene dhe e leme qe te pushaoj se paku nje ore pastaj nga brumi ndahen kuleq te rrumbullatket (madhsia sa te kuqet e ves) dhe me pas tehollohen me nisheste te pezier me grize ne peta me madhesi sa te deshironi dhe menjeher i renditim njera mbi tjeteren nga 10 peta ku ne mes i hedhim pak gjalpe dhe arrate coptuara.

Siper arrave i vendosim prape10 petat e tolluara pastaj prap vendosim atta dhe keshtu me radhe derisa te perfundojm me te gjiteh kuleqet dhe arrat.

Pasi te perfundohet me te gjitha petat bakllava pritet ne ket form siqe shihet ne foto hidhet siper margarina e shkrir dhe futet te piqet ku ne fillim furra duhet te nxehet ne maximum pastaj te ndalet ne ne 140 deri sa te fitoj nje ngjyr te deshiruar pastaj mblohet me foli qe ta ruaj ngjyren dhe qendron dei sa te piqet.

Zihen per gjysme ore 2 kg. sheqer me 1 l e ujë dhe ne fundë ia hedhem edhe nje gjysem lemoni

Kujdes; Gjithmon bakllava duhet te jet e ftohur tersishte ndersa sherbeti 5 min past ra largoni nga zjarri.


Fjalet kyqe : embelsira  bakllave  pergaditur  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ushqimet që ndalojnë rënien e flokëve
Desert me banane
Torte me pet te  gatesheme dhe me krem maline