Bakllav e pergaditur ngaAfërdita Pakashtica Dita
Bakllav e pergaditur ngaAfërdita Pakashtica Dita

Bakllav e pergaditur ngaAfërdita Pakashtica Dita

Kuzhint.com

Perbersit : 6 ve – 1 e plotë dhe 5 të kuqtë, 1 gotë vaj, 1 gotë kos, 1 gotë qumësht, 1 lugë të mesme sheqer,

1 maje thike kripë, 500 gr mielle ose me shume, 400 gr arra të qëruara e të coptuara, 600 gr. gjalpë

Shërbeti : 2 kavanoza të mëdha me sheqër rreth 1. 2 kg, 2 kavanoza të mëdha me ujë.

Për të përgatitur bakllavën, së pari duhet ta përgatisni brumin.

Brumi është i përbërë nga vezët, vaji, qumështi dhe mielli.

Kjo përzierje lihet e mbuluar me pecetë kuzhine për 1-2 orë.

Pastaj ky brum merret dhe ndahet në 50 kuleçë, të vegjël (sa e kuqja e vesë).

Merren nga 10 kuleçë dhe tëhollohen një nga një me nisheste.

Pastaj merren që të 10 kuleçët dhe në ndërmjet iu vihet nga pak nisheste.

Të gjitha së bashku tëhollohen sa tepsia.

Përsipëri ja qitni arrat dhe e sillni petën në formë të shtrudllës.

Kjo petë e mbështjellur për së gjati në këtë mënyrë dhe vihet në tepësi.

Këtë veprim e përsëritni pra 5 herë, derisa t’i radhitni kështu 50 kuleçët e bërë.

Pasi që të vihen të gjitha petët e mbështjellura bakllava prehet në copëza të pjerrëta.

Pasi që të pritet bakllava ngadalë ja vini përsipëri gjalpën e shkrirë.

Futeni në furrë të ngrohtë dhe e piqni për 2-3 orë në 150 C.

Të vlohet uji rreth 30 minuta deri sa të trashet shërbeti.

Bakllava duhet të jetë e ftohtë kur përvlohet me shërbetin e nxehtë.

Përfundimisht e lini të ftohet për tu servuar.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  bakllav  pergaditur  aferdita  pakashtica  dita  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Molle të pjekur me salcë dhe rume
Petulla me form kungulli
Embelsire me dy lloje te kremit