Bajandera me patate
Bajandera me patate

Bajandera me patate

Kuzhint.com

  • 300 g patate
  • 300g biskota te bluara
  • 100 g çokollatë
  • 100 g margarinë
  • 200g sheqer
  • 1 lugë gjelle kakao
  • 2 lugë rum

Per lustërim

  • 100 g çokollatë
  • 40 g margarinë
  • Vaj 1 lugë gjelle

Përgatitja:

Valojm patatet, bejm kullimin prej ujit dhei shtypim ne pure.

Ne kete mas shtoni çokollatë të shkrirë dhe margarinë i shkrirë, biskota te bluara, sheqer pluhur, dhe rum.

Të gjitha së bashku, i perziejm dhendajm nje pjes dhe ne te ia qesim edhe kakaon e krijojm një tortë në formën e një drejtkëndësh si ne foto .

E lem për tu shtrënguar ne frigorifer dhe pastaj siper ia derdhim per lustërim çokollatën e shkrir ne avull. /blogspot. com/


Fjalet kyqe : embelsira  bajandera  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsire me arra, lejthia dhe ajke
Embelsir me peta te gateshme
Bombica >>Tri shije te ndryshme