Antipasta te ndryshme me polenta
Antipasta te ndryshme me polenta

Antipasta te ndryshme me polenta

Kuzhint.com

Ne vend te brusketava te zakonshme, provoni te pregatisni antipasta te ndryshme me baze polenta, te cilat do ti jape nje tjeter shije tavolines suaj te festave! Nese nuk dini nga t'ja filloni, lexoni ne fillim: Si të pregatisim polenta? sipas recetes sone qe e gjeni ketu.

Per 12 persona, nevojitet 250gr polenta. Pregatisim polenten dhe ashtu te ngrohte e hedhim ne nje tave te lyer me pak gjalp derisa te ftohet plotesisht.

E ndajme ne feta dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 200C per 5-10 minuta.

E nxjerrim nga furra, dhe mbi çdo fete polenta vendosim mbushjen e cila mund te jete: PROSHUTE SPEK DHE DJATH FONTINA - Vendosim mbi çdo cope polenta pak djath fontina dhe mbi te nga nje fete proshute spek.

I fusim ne furre per maksimumi 2 minuta derisa te shkrij djathi dhe i sherbejme. SALÇIÇE TE FRESKET (2 cope),

DJATH FILADELFIA DHE FARA FINOKU (1 dore) - Eleminojme lekuren e salçiçeve dhe i ndajme ne copeza shume te vogla te cilat i kaverdisim ne nje tigan qe nuk ngjit me shume pak vaj ulliri (pasi salçiçet kane vet yndyre).

I shuajme me vere te kuqe (1/2 gote), ngreme zjarrin ne maksimum dhe e leme perberjen derisa i gjithe alkooli i veres te kete avulluar.

Shtojme farat e finokut dhe e perfundojme gatimin.

Vendosim mbi çdo cope polenta nga nje luge te vogel djath filadelfia dhe mbi te perberjen me salçiçe. DHJAM ME KRIPE DHE EREZA (LARDO DI COLONNATA) DHE PIPER TE ZI (ide e Ballakumes) - Vendosim mbi çdo cope polenta nga nje fete dhjam me ereza, e sperkasim me piper te zi dhe i fusim ne furre per maksimumi 2 minuta derisa dhjami te shkrije. SALÇIÇE TE FRESKETA,

QEPE DHE DJATH GORGONZOLA (ide e Ballakumes) - Skuqim ne vaj ulliri qepet e grira imet bashke me salçiçen, i kriposim, piperosim dhe i leme menjane.

E shperndajme harxhen ne fetat e polentes dhe e fusim ne furre per maksimumi 5-6 minuta.

E nxjerrim nga furra, shtojme pak djath gorgonxola mbi çdo bruskete dhe i rivendosim serisht ne furre per 2 minuta te tjera. KERPUDHA - Kaverdisim kerpudhat me pak qepe te grire holle derisa te zbuten.

I rregullojme me kripe, piper dhe i leme ne zjarr derisa te kete avulluar i gjithe uji i tepert.

E shperndajme kete perberje mbi fetat e polentes dhe e sherbejme.


Fjalet kyqe : receta  huaja  antipasta  ndryshme  polenta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me kokos gatuar nga tegatuajm
biskota me kokos
Veza: është e freskët apo jo?