Ëmbelsirë  me rende
Ëmbelsirë me rende

Ëmbelsirë me rende

Kuzhint.com

Perbersit per peten ;

8 luge gjelle sheqer,

10 lug gjelle arra te bluara,

4 lug gjelle millë,

1 luge gjelle kakao,

50 gr qokollad te grryer ne rende,

Perbersit per fillin;

250 gr ajk,

200 gr kokos,

1 sheqer vanilje,

korja e 1 limoni e grir ne rende.

Per krem ne mes te petave ;

Reqel te vishnjeve te ziera me nje lug nisheste dhe te ftohur

Per dekorim;shllag krem.

Pergaditja e petave;

Tunden me mikser 8 vez me 8 luge sheqer derisa te fitohet nje mas e trashe.

Ne kete mas te fituar ia shtojm 10 lug gjelle arra te bluara, 4 luge gjelle miell, 1 luge gjelle kakao, 50 gr qokollad te grimcuar ne rende si dhe 1 peciv.

Pandispanjen e fituar keshtu e qesim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje ku e fusim ne furre me pjek ne temperatur 180 grad.

Mbasi te jet pjekur torta e lem qe te ftohet mire qe sa me leht ta presim ne tri pjese.

Pergaditja e fillit;

Rrahim mire ajken me mikser dhe ne te qesim; 200 gr kokos 1 sheqer vaniljedhe korja e 1 limoni te grir ne rende e perziejm edhe pak dhe e lem qe te ftohet

Pergaditja e tortes;

Marrim nje pete dhe e lyejm me reqel te vishnjeve te ziera me nje lug nishestdhe te ftohur mire pastaj ia qesim nje pjese te fillit.

Keshtu vazhdojm derisa ta kryejm krejt masen dhe petat.

Ne fund i marrim 1 shllaga me 80 ml qumeshte rrahim derisa te trashet masa ku me kete mase e zbukurojm torten si edhe me fruta te vishnjes.

Ju befte mire!

Kjo torte eshte e pregaditur nga ne tegatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  rende  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Oblland me jaffa
Gjelë deti me brokoli dhe rizoto
Kakao: një mik që ju bën mirë