Ëmbelsirë me lajthia dhe ajkë
Ëmbelsirë me lajthia dhe ajkë

Ëmbelsirë me lajthia dhe ajkë

Kuzhint.com

Perberesit:

150gr Gjalpë,

200 gr Sheqer,

0. 04 gr Kripë,

200 gr Lajthia te bluara,

100 gr Cokolate e grryer,

200 gr Miellë,

Nje pako peciv,

3 Luge gjelle ujë,

100 gr Lajthia per dekor,

150 gr Cokolate + 30ml Ajke,

100 gr Ajke,

12 Cope lajthia.

Pergaditja:

Gjalpin me sheqerin dhe kripen i rrahim me mikser pastaj nje nga nje ia shtojme vezet.

Perzim lajthiat e bluara me cokolaten, miellin, peciven dhe s'bashku me 3 luge gjelle uje i hedhim te masa me gjalpin.

E perzim mire brumin pastaj e derdhim te tepsi (26 cm) te lyer me vaj e rrafshojme mire dhe e vendosim ne furre te pjeket ne temperatur 180 Grad 50 minuta.

Pasi te pjeket e largojme nga furra dhe e lem te ftohet mire.

Ne nje tenxhere te vogel hedhim 30 ml ajke dhe cokolate dhe e shkrim mbi zjarre ne temperatur te ulet pastaj e largojme nga zjarri e lem pak te ftohet dhe ia hedhim tortes siper.

Marrim lajthia e coptuara i shperndajme ne siperfaqe te tortes dhe pasi te jete ftohur mire cokolata e dekorojme me ajken e rrahur dhe lajthiat.

kochen. bildderfrau. de


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  lajthia  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Petulla me  gjizë
 Bukë shtepije
Gurabi tetove bere nga Festim Ismaili