Ëmbelsirë e shpejt me kakao
Ëmbelsirë e shpejt me kakao

Ëmbelsirë e shpejt me kakao

Kuzhint.com

Përbërësit:

5 vezë, 15 lugë miell,

15 lugë sheqer,

15 lugë qumësht,

15 lugë vaj,

2 lugë grizë,

2 lugë kakao,

Përbërësit për sherbetin:

3 filxhana sheqer,

3 filxhana qumësht,

1 vanil sheqer i ziejm me nje tengjere derisa te shkrije sheqeri dhe me pas e leme qe te ftoht pake.

Per dekorim;

2 shllaga te vaniljes,

150 ml qumesht i rrahim me mikser derisa te behet nje shkum e forte dhe e vendosim ne ftohse.

Përgatitja:

Rrahim vezët me sheqer pastaj i shtojmë të gjith përbërësit e tjerë si 15 lugë mielle, 15 lugë qumësht, 15 lugë vaj, 2 lugë grize, 2 lugë kakao, dhe 1 pluhur për pjekurina(peciv)

Përziejmë mirë dhe e pjekim në temperaturë 200*C rreth 15 minuta.

Pasi te pjeket e lejme që të ftohet.

Pastaj ia qesim sherbetin pake te nxehtë.

E dekorojmë me shllage te pregaditur me pare dhe elene qe te ftohet.

Embelsira e gatuar nga ne tegatuajm. com te dashur miqe.

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  shpejt  kakao  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mishe pule me rizoto dhe perime nga tegatuajm.com
Llokuma shumë të shijshme
Si t’i rezistoni tundimit për të ngrënë ëmbëlsira