Ëmbelsirë e shijshme dhe e thjesht
Ëmbelsirë e shijshme dhe e thjesht

Ëmbelsirë e shijshme dhe e thjesht

Kuzhint.com

Perberesit:

* 4 gota uji qumesht,

* 3/4 gote uji miellë,

* 1 gote uji sheqer,

* 1 luge caji vanilie,

* 150 gr panna montata pluhur (whipped cream/krem shanti/ shllag),

* 1 pakete (12-14feta) buke e thekur.

Per siper:

* arra/ lajthi/ fistik te grire pluhur,

* arre kokosi (cila tju gjendet ne shtepi),

* sos cokollate pluhur (ose tubet).

Pergatitja:

Ne nje tenxhere hidhni 3 gota qumesht, miellin, sheqerin dhe vanilien dhe perzieni vazhdimisht derisa te formohet nje mase si muhalebi.

Nga ana tjeter pergatisni kremin panna, nje gote qumesht perzieni mire me mikser me pluhurin.

Pasi te jete ftohur fare muhalebia shtoni kremin panna dhe perzieni mire.

Pastaj shtoni buken e thekur te cilen e keni shtypur mire ne mikser dhe perzieni.

Hidheni ne nje tepsi qelqi.

Siper hidhni sosin e cokolates te pergatitur (sipas recetes qe eshte mbi pakete) ose nqs perdorni tubet mund te mos e mbuloni te gjithen. (nje menyre per te pergatitur vete kete sos eshte tek receta e pastes Mozaik).

Zbukurojeni me arre kokosi ose arra/ lajthi etj.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  shpejt  thjesht  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bakllave me form harmonike
Qorbë (supe)me thjerrza dhe lenge  mishi nga Kaltrina Berisha
Fileto mishi me rrepe te kuqe