Akullore me dredheza
Akullore me dredheza

Akullore me dredheza

Kuzhint.com

Perberesit per 4 persona:

300 gr Dredheza te ngrira,

1 Luge gjelle festeka,

75 gr Sheqer pluhur,

200-250 ml Ajke,

50 gr Cokolate.

Pergaditja. :

Dredhezat e ngrira i nxjerrim nga frigoriferi dhe i lem 5 minuta te shkrihen ne temperatur dhome.

Festeket i coptojme.

Shtypim dredhezat me sheqer pluhur as sa kemi force.

Pastaj ia shtojme ajken dhe e perzim me mikser deri sa te behet e tere masa si pure.

Nese dredhezat ju duken akoma te forta ateher shtojani edhe pak ajke ose lereni edhe pak minuta dredhezat te shkrihen.

Masen e lem 10-15 minuta ne frigorifer te akulli.

Cokolaten e shkrim dhe e largojme nga zjarri per tu ftohur.

Dekorimi i akullores si ne foto. lecker. de

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  akullore  shpejt  dredheza  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gruaja shtatzënë gjen marijuanë dhe.....
Torte me griz dhe kokos
Kifle pa vezë