Zhele nga ftojt
Zhele nga ftojt

Zhele nga ftojt

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 kg ftoj, 1 kg sheqer, 1 luge gjelle levore portokalli, sheqer pluhur ose kokos, 2 luge gjelle vaj per tepsin, Leter per pjekje

Pregaditja e recetës :

Pastrojme ftonjt dhe i presim ne katrore pastaj i ziejm me uje duke ia mbyllur kapakut per 50 minuta.

Marrim nje sit kuzhine i qesim ftonjt e zier dhe i shtypim me piru dhe nga kjo fitojme vetem 1 kg te mases se ftonjve.

Masen e fituar e perzim me sheqerin dhe levoren e portokallit dhe e lem te zihet duke e perzier rregullisht deri te shihet qe po largohet masa nga fundi i tenxheres (nuk ngjitrt).

Marrim nje tepsi e mbulojm me leter per pjekjek e lyejme me vaj e derdhim masen ne trashesi 1cm e rrafshojme Kjo mase keshtu duhet te qendrojme per 2 dite deri sa te thahet.

Mbas 2 dite me thike bejme katrore nga masa ose i japim form si ne foto dhe i sperkasim me sheqer pluhur ose kokos


Fjalet kyqe : embelsira  zhele  ftojt  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle me gjize
Biskota me reqel nga tegatuajm
Dyrima nga Sefora Rexhepi