Zëvendësoni kafen e mëngjesit me lemg limoni
Zëvendësoni kafen e mëngjesit me lemg limoni

Zëvendësoni kafen e mëngjesit me lemg limoni

Kuzhint.com

Përgjithësish në dimër njerëzit kanë tendencë që të pijnë një filxhan çaj të nxehtë ose një filxhan kafe ndërsa në verë, krahas lëngut të frutave me shumë akull, kafja nuk mungon pothuaj asnjëherë.

Ashtu siç kanë anët e tyre pozitive, kafja dhe çaji, kanë edhe anët negative në organizëm, ndaj këshillohet që si fillim, në verë të konsumohet një gotë ujë me limon, e ftohtë, ndërsa në dimër, i njëjti produkt, por i nxehtë.

Përveç se ju ndihmon në pastrimin e organizmit dhe largon helmet nga trupi, limoni ka mjaft antioksidantë dhe ndihmon të gjithë personat që duan të dobësohen në mënyrë të shëndetshme, duke marrë vitaminën C, për të cilën trupi ka shumë nevojë.

Këshillohet që në një gotë të madhe me ujë të shtrydhni një gjysmë limoni dhe ta pini njëher ose me shume gjatë gjithë ditës, nësasi te të vogla.


Fjalet kyqe : keshilla  zevendesoni  kafen  mengjesit  lemg  limoni  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bishtaja – Boranija
Vezë të ferguara (omletë)
Makarona pasta) ne furrè