Vlera ushqyese e arres dhe  rëndësia e shëndetit të njeriut
Vlera ushqyese e arres dhe rëndësia e shëndetit të njeriut

Vlera ushqyese e arres dhe rëndësia e shëndetit të njeriut

Kuzhint.com

Arre, thiamin, përmban shumë vitamina B6, duke përfshirë dhe folacin përveç vitaminave; hekur, zink, bakër, magnez, fosfor dhe potasë qe është i pasur.

Ajo është i vetmi frut që përmban argjend në lloj të specieve frutore.

Silver është efektive në mbrojtjen e shëndetit të trurit të njeriut dhe të mësuarit.

Arrat janë në mesin e disa ushqime të cilat përmbajnë selen.

Selen lidhet për proteina për të bërë selenoproteins cilat janë enzima të rëndësishme antioxidant. 100 gram arre ushqimor, ka rreth 14 g proteina dhe 65 g vaj.

Pjesa më e madhe e proteinave është përmbajtja e proteinave te tretshëm te arra.

Ky tipar është një dietë vegjetariane, në aspektin e vlerës së tij të lartë ushqyese, qe rrisë vlerën e arres.

Arra nuk përmbajnë kolesterol, ajo është e lartë në përmbajtje unsaturated yndyrë.

Vaj arre është 58% acid linoleik, i cili është i përbërë nga 12% acid linolenic.

Këto dy acide yndyrore janë thelbësore për një jetë të shëndetshme.

Burimi i arres është një burim i lartë i energjisë ka 100 g te specieve frutore qe është rreth 700 kalori.

Arra lysine permban: sasi të lartë të arginine, fibra taninet dhe polyphenols. me perdorimin e arres ndalojm rrezikun nga sulmi në zemër qe eshte nje dietë e ushqyesve të bimëve dhe të kërkimit shkencor qe ka treguar se ekziston një lidhje e rëndësishme në mes të kancerit.

Arra, pengon ne koagulimin e gjakut, sëmundje koronare të zemrës, zvogëlon rrezikun, ul triglycerides dhe nivelin e kolesterolit, të siguron neurotransmission, i jep një energji të lartë, është një burim i mirë i proteinave dhe vitaminave që përmban minerale dhe të marrë përsipër një rol të rëndësishëm në metabolizmin e duhur për të gjetur elemente.

Produkte të përftuara nga predha e gjelbërt e arres, e ben spastrimit e zorrës së trashë ajo është përdorur në funksionimin e rregullt të veshkave.

Përmbajtja tanin e arras se papjekur janë shumë të larta.

Sipas studimeve qe është arritur duke ngrënë arra te papjekura ndihmon në rrënjët e flokëve duke i mirë-ushqyer ato dhe ne rritjen e fortë te flokëve.


Fjalet kyqe : keshilla  vlera  ushqyese  arres  rendesia  shendetit  njeriut  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kujdes, Kina ka nisur të prodhojë oriz plastik (Video)
Kifle me susam
KREMI ÇUDIBËRËS