Veze me salce senf dhe patate pure
Veze me salce senf dhe patate pure

Veze me salce senf dhe patate pure

Kuzhint.com

Perberesit:

750 gr PatateKrip, piperNje qepeNje luge gjelle gjalpNje luge gjelle miell400 ml Qumesht150 ml Lengu supe me shije perimesh8 veEreza te perziera (majdanoz, kober dhe qep te imeta)2 Luge gjelle senfSheqerNje luge gjelle leng limoni

Pak arre muskati

Pergaditja:

Patatet i qerojme, i pastrojme, i presim ne kater pjes dhe i ziejme ne uje te kriposur 20 minuta. Pasi te zihen i bejme pure duke ia hedhur pak qumesht dhe arre muskati. Qepen e qerojme dhe e presim imet.

Hedhim gjalpin ne tigan.

E vendosim tiganin mbi zjarre dhe pasi te jete shkrire gjalpi e hedhim qepen.

Pasi te jete zbutur pak qepa ia shtojme miellin pastaj duke e perzier vazhdimisht me tel kuzhine ia shtojme qumeshtin dhe lengun e supes.

Salcen e lem te zihet 10 minuta ne temperatur te ulet. Ziejme vezet ne uje te kriposur 8 minuta pastaj i qerojme dhe i presim ne dy pjese. Hedhim erezat e perziera dhe senfin tek salca dhe krejt ne fund ia shtojme edhe kripen, piperin, pak sheqer si dhe lengu e limonit. Vezet i servojme ne pjate sbashku me salcen dhe patatet pure.

Dekorin e bejme me pak magdanoz te fresket. Quelle: www. chefkoch. de


Fjalet kyqe : muskat  patate  veze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca turshi mbrenda 24 orve nga tegatuajm
Llokuma per mengjez
SI TE USHQEJME FEMIJE INTELIGJENT!