Vezë me salcë senf dhe patate pure
Vezë me salcë senf dhe patate pure

Vezë me salcë senf dhe patate pure

Kuzhint.com

Perberesit:

750 gr Patate,

Krip, piper,

Nje qepe,

Nje luge gjelle gjalpë,

Nje luge gjelle miellë,

400 ml Qumesht,

150 ml Lengu supe me shije perimesh,

8 vezë,

Ereza te perziera (majdanoz, kober dhe qep te imeta),

2 Luge gjelle,

senf,

Sheqer,

Nje luge gjelle leng limoni,

Pak arre muskati.

Pergaditja:

Patatet i qerojme, i pastrojme, i presim ne kater pjes dhe i ziejme ne uje te kriposur 20 minuta.

Pasi te zihen i bejme pure duke ia hedhur pak qumesht dhe arre muskati.

Qepen e qerojme dhe e presim imet.

Hedhim gjalpin ne tigan.

E vendosim tiganin mbi zjarre dhe pasi te jete shkrire gjalpi e hedhim qepen.

Pasi te jete zbutur pak qepa ia shtojme miellin pastaj duke e perzier vazhdimisht me tel kuzhine ia shtojme qumeshtin dhe lengun e supes.

Salcen e lem te zihet 10 minuta ne temperatur te ulet.

Ziejme vezet ne uje te kriposur 8 minuta pastaj i qerojme dhe i presim ne dy pjese.

Hedhim erezat e perziera dhe senfin tek salca dhe krejt ne fund ia shtojme edhe kripen, piperin, pak sheqer si dhe lengu e limonit.

Vezet i servojme ne pjate sbashku me salcen dhe patatet pure.

Dekorin e bejme me pak magdanoz te fresket. chefkoch. de


Fjalet kyqe : muskat  patate  veze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krofne te gatuara nga Arlinda N. Peci
Syri i vjerres
Ajrokrem të shtëpisë