Vaji nga farat e rrushit ka vlera shëruse
Vaji nga farat e rrushit ka vlera shëruse

Vaji nga farat e rrushit ka vlera shëruse

Kuzhint.com

Vaji i farave të rrushit me vlera kurative

Vaji i nxjerrë nga farat e rrushit është vaj me cilësi të lartë i fituar nga shtrydhja e ftohtë.

Duhet ta përdorim sa më shpesh në kuzhinë, kurse është shumë i mirë edhe në sallatë dhe për përgatitjen e soseve të ndryshme.

Ka ngjyrë të verdhë, pa aromë dhe pa shije, kurse është i pasur me antioksidues dhe polifenol, si dhe me omega 3.

Ndikon pozitivisht mbi shëndetin, ndihmon në normalizimin e cikatricave që shfaqen nga dhe sëmundja e sheqerit, e rrit nivelin e kolesterolit të mirë dhe e ul nivelin e kolesterolit të keq.

Gjithashtu mbron nga sëmundjet kardiovaskulare dhe goditja si dhe e përforcon imunitetin.

Ky vaj ka zbatim të gjerë në prodhimet për për lëkurën e ndjeshme.

Përbërjet që i ka ky vaj e ngadalësojnë procesin e plakjes së lëkurës, kurse gjithashtu, e mbrojnë atë nga infeksionet dhe rrezet UV.

Vaji i farave të rrushit rekomandohet dhe për kujdes të lëkurës së yndyrshme, sepse e ekuilibron nxjerrjen e gjëndrave të dhjamit.

Ka aftësi degjeneruese dhe e zvogëlon krijimin e cikatricave.


Fjalet kyqe : keshilla  vaji  farave  rrushit  vlera  kurative  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…



Recetat e rekomanduara :

Pite e kallamojt gatuar nga tegatuajm
 Torte e shpejt
Embëlsirë me kremë  çokolade