Ushqimet që nuk duhen konsumuar në mëngjes
Ushqimet që nuk duhen konsumuar në mëngjes

Ushqimet që nuk duhen konsumuar në mëngjes

Kuzhint.com

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm për shëndetin e njeriut, por shpesh e neglizhojmë.

Kur të jeni përpara pasqyrës duke vrarë mendjen si u shëndoshët kaq shpejt, kujtohuni çfarë keni ngrënë në mëngjes.

Ekzistojnë 7 lloje ushqimesh të cilat nuk duhet t’i konsumoni kurrë që në mëngjes nëse nuk doni të shëndosheni.

Omletë me vezë:

Ajo është shumë e shijshme por nuk mund të hani omletë me vezë që në mëngjes, pasi ato janë shumë të pasura me proteina dhe vitamina, por gjithashtu edhe më yndyrna, pasi gatuhen me vaj.

Drithërat:

Drithërat me qumësht janë shumë të këshillueshme në mëngjes, por jo çdo lloj produkti.

Shumë prej nesh mendojnë se po ushqehen shëndetshëm kur konsumojnë drithra me fruta, çokollatë apo mjaltë.

Jo, përzierja e tyre me sheqer do të ndikojë direkt në shtimin e peshës.

Lëng portokalli:

Të pish një gotë lëng portokalli në mëngjes është një gabim.

Si fillim, kurrë mos tentoni të shtrydhni frutin nëse keni mundësi ta hani ashtu siç është.

Fruit është gjithnjë më i shëndetshëm nëse konsumohet i gjallë.

E dyta, të gjitha frutat kanë sheqer.

Mundohuni t’i konsumoni ato pas drekës.

Kos me fruta:

Kosi me fruta, përveç faktit që ka sasi të mëdha sheqeri, është thjesht një lloj ëmbëlsire e ftohtë e cila nuk ju siguron se do të ndiheni të ngopur apo në formë gjatë gjithë ditës.

Për shumë prej nesh është e pakoncepueshme të hamë mëngjesin pa bukë, por ja që nuk duhet bërë.

Sa më pak bukë në mëngjes aq më mirë bën për trupin.


Fjalet kyqe : keshilla  ushqimet  duhen  konsumuar  mengjes  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pite me mishë nga ne
Embelsire (tatli) me kokos
Torte me bajame