Uji i orizit përmirson rritjen e flokut
Uji i orizit përmirson rritjen e flokut

Uji i orizit përmirson rritjen e flokut

Kuzhint.com

Aminoacidet qe gjenden ne ujin e orizit, ndihmojne ne rigjenerimin e flokut dhe rritjen me te shpejte te tij.

Permban vitamina B,

C dhe E te cilat njihen si ndihmese ne rritjen e flokut.

Menyra me e mire pet te perdorur ujin e orizit eshte duke bërë shpëlarjen e fundit te flokët me të pasi i keni larë njëherë.

Përgatitja :

Nje gote uji oriz i shtojmë ujë deri sa te mbulohen te gjitha kokrrat.

E lëmë ashtu për një orë deri sa të shihni që uji ka marrë ngjyrë qumështi.

Perziejeni mire dhe nje here dhe me pas kulloni orizin dhe mbani vetem ujin.

Uji kur merr ate ngjyre, tregon qe ka marre te gjitha vlerat e mira qe ka orizi.

Menyra e dyte per me shume efekt.

Njesoj si ne fillim hedhim uje te orizi por kesaj rradhe do e mbyllim hermetikisht me kapak dhe e leme per 24 ore.

Gjate ketij procesi ndodh fermentimi dhe clirimi i te gjitha vlerave te mundshme.

Kjo metode do pak kohe dhe durim ne pritje (24 ore) por efektin e ka me te dukshem.

Perdorimi sa me i shpeshte aq dhe me i efektshem.


Fjalet kyqe : keshilla  orizit  permirson  rritjen  flokut  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kale frittata
Fileto merluci e freskët
Recetë shtëpiake kundër dhimbjes së fytit