Turshi te perziera
Turshi te perziera

Turshi te perziera

Kuzhint.com

Per keto dy kavanoz me turshi siq i shihni ne foto nevoiten:

 • Lulelaker
 • katota
 • speca
 • domate te gjelberta
 • majdanoz

Te gjitha keto perbers ne fillim i lajm dhe i leme qe te kullojn pastaj i prejm sipas deshires dhe i renditim ne kavanoza si ne foto duke i hedhur edhe nga pak kripe mbrenda gjate renditjes i mbyllim dhe i leme me pushu nje nate ashtu dhe te nesermenia pergaditim ujin(shelliren)

 • 5 litra uje
 • 2 filgjana te kafes sheqer
 • 3 filgjana kripe
 • 2 filgjana uthulle sallate
 • 1 konzervan
 • 1 vinobran

Pergaditja:

Marrim nje tengjere dhe i qesim perbersit e mesiperm dhe keto i vlojm te gjitha bashke dhe mbasi te marrin valen i hekim tengjeren nga zjarrii dhe e lam ujin me pushu nja 10 minuta dhe pastaj imbushim kavanozat dhe i mbyllim me kapaka mire.

Nese i pergaditeni ateher ju befshin mire dhe shperndaje tek mite kete nese te pelqen idea e pergaditjes

Receta e turshive nga M.


Fjalet kyqe : turshi  perziera  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pide turke vegjetariane
Embelsire me thermia buke ( prezlle )
Sallate me laker jeshile, fasule syzeza dhe kikirika!