Turshi te perziera ne kushtet e shtepis
Turshi te perziera ne kushtet e shtepis

Turshi te perziera ne kushtet e shtepis

Kuzhint.com

Perbersit;

10L Ujë,

3L uthull (të thjeshtë),

1 kg sheqer,

250 g kripë,

Pergaditja;

I pastrojmë të gjitha perimet: specat, domatet, karotat dhe i vendosim te plota pa i prerei vendosim ne kavanoza.

Ujin dhe të gjitha përbërjet i përziejmë mire (nuk i ziejmë).

Për tu shkri kripa dhe sheqeri ia shtojmë ujin dhe bëjmë përzierjen e tij.

Kjo mund të bëhet në enë të plastikës, tinar druri me kapak, në kavanoz të qelqit etj.

Duhet të shtypen perimet deri sa bien nën ujë.

Më së miri kjo bëhet me rrjetë të plastikës dhe mbyllet mirë.

Në këtë rast vetëm e ngrijmë rrjetën dhe i marrim perimet sipas dëshirës.

Me rrjet është më lehtë të bëhet pastrimi i turshisë.

Nëse është ena e madhe atëherë shtypet me ndonjë pjatë të cekët.

Pas 4-6 javësh turshitë janë të gatshme për tu përdorur!

Sipas dëshirës perime të shëndosha, domate të gjelbra, të gjitha llojet e specit, tranguj e të tjera

Kështu mund të shfrytëzoni të gjithat perimet që iu kanë mbetur në kopsht.

Na vizitoni per me shume >>> www. tegatuajm. com

Sukses,


Fjalet kyqe : turshi  perziera  kushtet  shtepis  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Samsa - embelsire e ngjashme me bakllaven
Torte me krem dhe banane
Soja mbron zemrën e meshkujve