Turshi te perziera me qep
Turshi te perziera me qep

Turshi te perziera me qep

Kuzhint.com

Per te ber kete turshi duhet qe te blihen te gjithe perbersit ne pesh te njejt:

2kg domate jeshile,

2kg kastraveca (tranguj) te vegjel,

2 kg lulelaker,

2 kg karrota,

2 kg qepë,

2 kg speca.

Pergaditja;

Tani pastrohen te gjitha dhe prehen ne rriska si ne foto dhe perzihen ne nje ene te madhe..

Duhet te merren kavanozet (ato 2 kg) u shtohet;

-uthull molle 4% -tre gisht apo deri te nje vije qe kan kavanozet mu ne vendin ku kthehen ne vertikale nga baza.

Perbersit shtes:

-ca kokrra te piperit te zi kokerr (jo te bluar),

-flet dafine 2-3 cop,

-nje luge te gjelles te mbushur mire krip,

-nje luge te mesme sheqer.

Perzihet kjo tretje mbrenda ne kavanoz per pak kohe dhepastaj mbushen me masen e turshive qe i kemi perzier me pare ne enen e madhe derisa te mbushet kavanozi.

tani i shtohet uje deri ne gryke dhe pritet te thithet.. pastaj i shtohet perfundimisht uje qe te jete mbi turshi.

Konzervimi:

Kavanozet e mbyllur futen ne nje ene te madhe te mbushur me uje qe i bie deri ne gjysem te kavanozit (uje i ftohet) dhe leshohet ne zierje deri ne vlim.

Duket te vloi deri ne 15 minuta pa friken se do pelcasin kavanozetqe tebbejme mbylljen hermetike te trushise!

Kjo lloj turshie qenderon edhe 2 vite pa u prishur fare pa ndruar aspak kualiteti apo shija.

Eshte vertet shum e mire dhe e sukseshme ne pergatitje me e mire se sa ato qe jane ne shitje

Njejt mund te pergatiten edhe trangujt e vegjel.

Mund ta besh edhe ne mase me te madhe. foto bujqesiaks


Fjalet kyqe : turshi  perziera  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pide turke
Mjalti i paster sherus i mire per hemoroide  (majesilit)
Blic dieta per 7 dite 7 kile te humbura