Tumeriku(shafrani i indis) si perbers dhe vetit e tij!
Tumeriku(shafrani i indis) si perbers dhe vetit e tij!

Tumeriku(shafrani i indis) si perbers dhe vetit e tij!

Kuzhint.com

Duke pasur parasysh përfitimet e shumta shëndetësore të turmerikut (shafranit të Indisë), kjo bimë e fuqishme duhet të jetë pjesë e dietës suaj ditore sepse është një nga gjërat më të mira që mund të bëni për të përmirësuar cilësinë e jetës tuaj.

Turmerik-u është bimë aromatike (erëz, mëlmesë) e përdorur në Kinë dhe sidomos në Indi për mijëra vjet.

Është ndër erëzat më të studiuara për shkak të vetive kuruese të saj

Në të vërtetë përfitimet e turmerikut vijnë nga kurkumina (curcumin), që i jep turmerikut ngjyrën e verdhë

100 gramë turmerik përmban 3 deri në 4 gramë kurkuminë.

Turmeriku, erëza e njohur si Shafran i Indisë, mund të jetë një ndër bimët më efektive që ekziston, duke qënë se sjell përfitime të mëdha për trupin dhe trurin.

Të gjithë këta faktorë mbështesin shëndetin e mirë të mëlçisë.

Turmerik është një lloj detoksifikuesi natyror i mëlçisë

Forcon dhe përmirëson qarkullimin e gjakut.

Megjithatë, turmeriku nuk duhet të përdoret nga njerëzit që vuajnë nga gurët në tëmth.

Turmeriku, erëza e njohur si Shafran i Indisë, mund të jetë një ndër bimët më efektive që ekziston, duke qënë se sjell përfitime të mëdha për trupin dhe trurin.

Ka efekte të fuqishme anti-inflamatore dhe është një antioksidant shumë i fortë


Fjalet kyqe : llojet  perbersve  tumeriku  shafrani  indis  perbers  vetit  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krelan me miell misri dhe spinaq
Ushqimet më të mira për meshkujt
Shurupet nga bimët mjekësore